Kiedy pójść z nastolatkiem do psychologa?

Okres dojrzewania dziecka nie rzadko może przysporzyć wielu trudności wychowawczych ich rodzicom.

W tym czasie nastolatkowie nad wyraz pragną wykazywać światu swoją niezależność, nie zawsze w dobry dla nich sposób. Często nie chodzą do szkoły, sięgają po różnego typu używki dozwolone dla osób pełnoletnich m.in. alkohol i papierosy, wracają do domu kiedy uznają za słuszne, a nawet podejmują prób kradzieży czy wykazują wzmożoną agresję, zarówno słowną jak i fizyczną. Do tego w napływie targających nimi emocji dopuszczają się czynów niebezpiecznych i lekkomyślnych. W wielu przypadkach popadają w depresję.

Bezradni rodzice, którzy nie wzbudzają w ich dzieciach należytego szacunku i uznania nie mogą poradzić sobie z niesfornymi potomkami. Często ulegają im w wyniku bezradności. Co zrobić w takim wypadku, aby naprowadzić nastolatka na dobry tor? Najlepszym sposobem będzie wizyta u specjalisty z zakresu psychologii rodzinnej. W raz z nim, dorosły ma większe szanse trafić do dziecka i wzbudzić w nim pokorę. Dzięki terapii relacje rodzinne mogą dużo bardziej się poprawić, a zachowanie nastolatka unormować.

Okres buntu do pewnego stopnia nie jest niczym złym, każdy z nas go przechodził. Problem pojawia się w tedy gdy negatywne czynniki wymienione na początku artykuły nie pojawiają się jednorazowo, a częściej. Wtedy zalecamy rozpoczęcie terapii.

Masz problemy wychowawcze ze swoim dzieckiem? Napisz do nas!